Platan zachodni, Sykomora (Platanus occidentalis)

Platan zachodni, Sykomora (Platanus occidentalis) rośnie we wschodniej połowie Stanów Zjednoczonych i na południu Kanady, nieliczne stanowiska można znaleźć w górach Meksyku.

OPIS:
   Platan zachodni (po amerykańsku Sycamore) to największe drzewo liściaste w lasach USA. W młodości platany zachodnie rosną bardzo szybko w każdych warunkach, rekordowe rozmiary osiągają na glebach żyznych i wilgotnych: największe swobodnie rosnące drzewo ma 330 cm średnicy 52 metry wysokości i koronę o średnicy 35 metrów. Uprawiane na plantacjach (tak jak u nas np. wierzby czy topole) w ciepłym stanie Georgia w wieku 11 lat miewają 19 metrów wysokości. 
   W Polsce okres wegetacji jest dwa razy krótszy niż w południowych stanach USA, platany zachodnie rosną znacznie wolniej – mniej więcej tak szybko jak dobrze znany platan klonolistny, który jest efektem skrzyżowania platana zachodniego z pochodzącym z Azji platanem wschodnim Platanus orientalis. Platan zachodni jest bardzo podobny do swojego europejskiego „dziecka” (platan klonolistny powstał w Anglii). Nieznacznie różnią się kształtem liści, owoce zachodniego wiszą na kilkunastocentymetrowych ogonkach pojedynczo podczas gdy u klonolistnego zwykle po dwa.
Najistotniejszą różnicą z punktu widzenia mieszkańca środkowo-wschodniej Europy jest jest większa odporność Platana zachodniego: drzewa rosnące na północy naturalnego zasięgu znoszą mrozy do -40 stopni i zadowalają się ledwie stoma dniami bez mrozu. Jeśli ktoś w Zakopanem czy Suwałkach wahał się czy posadzić platana, powinien posadzić platana zachodniego. Na pewno wytrzyma!

UPRAWA: 
   Platany zachodnie z północy zasięgu są zupełnie odporne na mrozy. 
Stanowisko powinno być słoneczne, najszybciej rosną na glebach wilgotnych. 
Platany zachodnie gorzej niż platan klonolistny znoszą warunki miejskie. Do parku czy ogrodu w mieście się nadają, jako drzewo uliczne lepiej posadzić platana klonolistnego. 
   Platany zachodnie mają silny układ korzeniowy, dobrze znoszą przesadzanie – lepiej robić to wiosną.