Moszenki południowe (Colutea arborescens) rosną dziko na południu Europy i w północnej Afryce.
OPIS:
Wbrew łacińskiej nazwie (arborescens – drzewiasty) moszenki to najwyżej 4-metrowy krzew. W uprawie, regularnie przycinany, miewa nie więcej niż dwa metry wysokości.
Krzewy swobodnie rosnące kwitną obficie od maja do lipca. Silnie przycięte wiosną zaczną kwitnąć trochę później, w czerwcu, ale na bujnie odrastających pędach złocistożółte miododajne kwiatki będą się bardzo licznie pojawiać aż do pierwszych jesiennych przymrozków, często nawet jeszcze w październiku.
Walory dekoracyjne posiadają również owoce moszenek – rozdęte strączki mogą mieć 8 centymetrów długości, najpierw są zaczerwienione, potem szare, wiszą na krzewach przez zimę. Jeśli chcemy aby kwitnienie było maksymalnie długie i obfite, to dobrze jest strączki z krzewu obrywać – roślina z dojrzewającymi nasionkami mniej energii przeznacza na wytwarzanie nowych pączków kwiatowych.

UPRAWA:
Moszenki to rośliny wybitnie światłolubne.
Jak prawie wszystkie motylkowe, współżyją z bakteriami glebowymi, dzięki temu mogą rosnąć na bardzo ubogich glebach.
Odporne na suszę, niezupełnie odporne na mrozy. Podczas „zim stulecia” (takie bywają przeciętnie co dwadzieścia lat) marzną, czasem do śniegu – ale skutek tego jest tylko taki, że zaczynają kwitnąć trochę później niż w zwyczajne lata. Przycinać je wiosną warto nawet gdy nie podmarzły.
Krzew odporny na choroby, mało odporny na zające – bardzo im smakuje :).

