Eukomia wiązowata (Eucommia ulmoides) od setek lat tylko w uprawie, ostatnio na naturalnych stanowiskach występowała w Chinach. 30 milionów lat temu rosła w Europie – prawdziwe „drzewo z epoki dinozaurów” 🙂
OPIS:
Drzewo do 15 metrów wysokości (w Polsce zapewne mniej), u młodych drzewek korona stożkowata, później zaokrąglona.
Kora z pni od tysiącleci używana była w medycynie chińskiej, przyczyniło się to do całkowitego wytępienia eukomii w lasach – gatunek przetrwał wyłącznie w uprawie.
Preparaty z eukomii stosowane są przy chorobach wątroby, nerek, nadciśnieniu, przyspieszają zrastanie się kości. Wzmacnia pierwiastek yang w taoizmie odpowiadający za męskość i siłę. Różne części eukomii zawierają lateks – to właśnie mocne, jak pajęczyna cienkie kauczukopodobne nitki łączą części liścia widocznego na zdjęciu. W owocach przypominających wydłużone owoce wiązu jest go 14%, w liściach do 7 – właśnie liście są surowcem do przemysłowego pozyskiwania lateksu.
UPRAWA:
Znosi mrozy do -35 C, niezwykle odporna na suszę i warunki miejskie. Zupełnie nie choruje, zapewne zawartość lateksu sprawia że jest niejadalna dla wszelkich szkodników. Potrzebuje słońca, może rosnąć na każdej glebie – byle nie była bardzo gliniasta lub podmokła.