ogrodnick.pl - OFERTA 2015

Styrakowiec chiński (Pterostyrax corymbosa, Halesia corymbosa)  występuje w środkowych Chinach i Japonii.

OPIS:
   Krzew, w najcieplejszych rejonach Polski może wyrosnąć w drzewko.
   Oto co pisze o styrakowcu chińskim prof. Jerzy Tumiłowicz w pracy "Kolekcje dendrologiczne Arboretum SGGW w Rogowie - wyniki wieloletniej uprawy wybranych gatunków", ROCZNIK DENDROLOGICZNY Vol. 53 - 2005 :
   "Jest to gatunek rzadko spotykany nawet w ogrodach botanicznych oraz "...nearly always incorrectly labelled in cultivation!" (Krüssmann 1986). W Rogowie pierwsze trzy okazy, z nasion otrzymanych z Batumi (Gruzja) uzyskano w 1972 roku. Zostały one posadzone w Glinnej (w Chinach występują w 8-10 strefie klimatycznej), a jeden z nich, w wieku 31 lat, rośnie w formie drzewa i osiągnął 18 cm pierśnicy i 9,5 m wysokości (Tumiłowicz 2002). Następna introdukcja miała miejsce w latach 1985-95 i obecnie w arboretum rośnie 15 okazów z 5 pochodzeń, w dwóch przypadkach ze stanowisk naturalnych. Najlepszym wzrostem i zdrowotnością odznaczają się 10-letnie, drzewkowate okazy z nasion z Japonii (tab.1). Część okazów rośnie krzewiasto, na niektórych są widoczne nieznaczne uszkodzenia mrozowe. Z uwagi na rozległy zasięg gatunku (Chiny i Japonia) i występowanie w różnych strefach klimatycznych, wybór odpowiedniego pochodzenia nasion jest sprawą istotną."
   W Polsce kwitnie w czerwcu, pachnące kwiatki skupione są w grona szersze ale krótsze niż u bardziej znanego styrakowca japońskiego (Pterostyrax hispida) - mają do 15 cm. długości

UPRAWA:
   Sadzić należy na ciepłych stanowiskach, w słońcu lub półcieniu, gleba powinna być przepuszczalna.
   Młode styrakowce chińskie należy zabezpieczać, nie lubią zwłaszcza wiosennych wahań temperatur. Wiosenne mrozy mogą powodować pękanie kory, uszkodzone pędy chorują.

Owoce styrakowca chińskiego


Styrakowce chińskie bardzo obficie kwitną w czerwcu

Szerokie grona kwiatowe styrakowca chińskiego