Kłęk kanadyjski (Gymnocladus dioicus )  występuje w centralnej części USA, w Kanadzie tylko w rejonie Toronto. Nigdzie nie jest drzewem pospolitym

OPIS:
   Kłęk kanadyjski, drzewo herbowe stanu Kentucky (angielska nazwa Kentucky Coffeetree), w ojczyźnie osiąga do 30 metrów wysokości.
   Kłęk ma chyba najkrótszy okres wegetacji ze wszystkich drzew uprawianych w naszym kraju. Dorosłe drzewa rozwijają czerwonawe listki dopiero w końcu maja, w październiku pięknie żółte liście opadają.
   Liście dorosłych drzew są podwójnie pierzaste (oś liścia, z niej wyrastają osie drugiego rzędu, dopiero na nich 5-10 cm listki), mają nawet ponad metr długości i szerokość do 80 cm.
   Kwiaty dwupienne, męskie i żeńskie ( zwykle na drzewie tylko jedna płeć, ale zdarzają się drzewa z kwiatami obu płci), bardzo nektarodajne i silnie pachnące pojawiają się w czerwcu. Ale kwitną dopiero drzewa 25-30 letnie...
   Owoce kłęku to wielkie strąki, mogą mieć długość 25 i szerokość 8 cm Wewnątrz strąków w słodkiej galaretce siedzą okrągławe nasiona o średnicy do 2,5 cm. Właśnie lśniące i niezwykle twarde nasiona były używane jako namiastka kawy - stąd angielska nazwa.
   Młode kłęki rosną bardzo wolno, mają przyrosty rzędu 10 cm. rocznie. Początkowo niemal nie rozgałęziają się, niezwykle wygląda pojedynczy, gruby pęd z parasolem metrowych liści.

UPRAWA:
   Zupełnie odporny na mrozy, wymaga słońca. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, ale przystosuje się do praktycznie każdej

Kłęk - młode listki

Ogromne liście kłęka kanadyjskiego na tle nieba

Strąki mogą mieć 8 cm. grubości
Duży kłęk kanadyjski

Liście kłęka w październiku

Kłęk - nasiona