ogrodnick.pl - OFERTA 2015

Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa )  występuje w pn-wsch. części Stanów Zjednoczonych.

OPIS:
   Surmia wielkokwiatowa to szybko rosnące drzewo z zaokrągloną koroną osiągające zwykle do 20 metrów wysokości. W lasach Ameryki Północnej niemal zupełnie wytępiona (drewno bardzo trwałe w ziemi, używane na podkłady kolejowe i słupy), jest tam bardzo popularnym drzewem ozdobnym. W Polsce mało znana, zwykle nieodróżniana od pochodzącej z południa USA surmii zwyczajnej (Catalpa bignonioides). Podobne na pierwszy rzut oka, różnią się w sposób istotny:
- wielkokwiatowa zakwita w drugiej połowie czerwca, 2-3 tygodnie przed zwyczajną
- wielkokwiatowa, zwana w Ameryce "Katalpą północną" lub "Katalpą odporną" jest znacznie wytrzymalsza. Znosi 40-stopniowe mrozy, zadowala się 90-dniowym okresem bez mrozów.
- wielkokwiatowa ma szerokie kwiatostany złożone z mniejszej niż zwyczajna liczby kwiatków, ale kwiatki są największe ze wszystkich katalp. Mają średnicę 5-6 centymetrów.
   Surmię wielkokwiatową można odróżnić od zwyczajnej po kształcie liści (zdjęcie). Wielkokwiatowa ma liście dłuższe i węższe, długo zaostrzone. Młode liście surmii zwyczajnej są nieco czerwonawe, wielkokwiatowej zawsze zielone.
   Owoce surmii wielkokwiatowej, zwykle nieliczne, mają długość do 40 cm i są grubsze niż u innych surmii - ich średnica wynosi około półtora centymetra.

UPRAWA:
   Ta surmia może rosnąć na każdej glebie, w całej Polsce. Na słonecznym stanowisku ma ładniejszą koronę i lepiej kwitnie.

Surmia wielkokwiatowa ma największe i najjaśniejsze kwiaty spośród wszystkich surmii

Porównanie liści surmii zwyczajnei i wielkokwiatowej

Surmia wielkokwiatowa - kwiatostan

Surmia wielkokwiatowa w pełni kwitnienia

Liście i owoce surmii wielkokwiatowej